Saját testünkkel jóban lenni nem is olyan könnyű, sokaknak lehetetlennek tűnő vállalkozás. De mit is jelent, hogy jóban vagyok a testemmel? Elsősorban azt, hogy törődöm vele, nem hanyagolom el, nem sanyargatom vég nélkül, hanem egészséges kapcsolatra törekszem vele. Testünk a tapasztalásaink fő forrása, vele gondolkodunk, érzünk, látunk, tapintunk, ízlelünk, mozgunk, reagálunk, egyszóval mindenhez szükségünk van rá. Alapvető fontosságú, hogy sokáig megőrizzük egészségét és mozgékonyságát ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben.
Mit jelent még jóban lenni a testemmel?
Van ugyanis egy érzelmi oldal is, amit ha jól működtetünk, harmonikus kapcsolatot alakíthatunk ki a testünkkel. Ez azt jelenti, hogy megpróbálunk szelíd elfogadással fordulni felé, nem kritizáljuk örökké és hasonlítjuk össze másokéval. Érzelmileg nem távolodunk el tőle, ha nem működik tökéletesen, hanem inkább szeretettel, odafigyeléssel és gondoskodással vagyunk iránta.
Önbecsülésünk egyik fontos pillére, hogy elfogadjuk és szeretni tudjuk a testünket, hiszen nagyon fontos részünk, csak éppen sokszor negatív érzelmeket táplálunk iránta. Ezek a negatív érzelmek, pl. a szégyen, harag, düh megbetegíthetik nem csak a testünket, de a pszichénket is. Ha a legerősebb érzés bennünk a testünkkel kapcsolatban a szégyenérzet vagy utálat, az erősen befolyásolja közérzetünket, másokkal való kommunikációnkat, vagy a párkapcsolatunkat. Érdemes azon dolgoznunk hogy kiderítsük az okokat, miért is érzünk így, honnan indul a testünkkel való rossz viszony vagy ellenérzés. A nem-elfogadás általában a személyiségből eredeztethető. Rendelkezhet valaki egészséges, mások által csodált testtel, ő mégis talál magában kivetni valót. A személyiség az, aki mindig vágyakozik, kisebbet/nagyobbat/szebbet/másmilyet szeretne, nem ismeri az elégedettség fogalmát. Személyiségből fakad az elhanyagolás is, amikor egyáltalán nem törődünk a testünkkel, figyelmen kívül hagyjuk annak igényeit.
A testünk elfogadásánál sokszor szóba kerül, hogy ha elfogadom a testemet úgy, ahogy van, miért is kell változtatnom dolgokon, pl. lefogyni vagy sportolni? Nos, az elfogadás nem egyenlő a változás leállításával és a beletörődéssel. A testünkön való változtatást valójában érdemes az elfogadás mezsgyéjén haladva, szeretetteljes állapotból és nem ellenállásból indítani, mert akkor a test is „együttműködőbb” lesz. Ha nincs elfogadás, akkor csak belső küzdelmeink vannak, rengeteg belső feszültség keletkezik önmagunkkal kapcsolatban és azt fogjuk érezni, hogy nem vagyunk jók, nem vagyunk a helyünkön, nem lehetünk sikeres, boldog emberek. A változást egy általunk elérni kívánt cél elérése érdekében (pl. egészségesebb, fittebb legyek, jobban érezzem magam a bőrömben, nőiesség, férfiasság megélése), a szeretet mindenkori motivációjával érdemes elindítanunk.
A pénteki Élettánc táncmeditáción ezeknek járunk utána, megvizsgáljuk a testünkkel való kapcsolatunk gyökereit, motivációit. A tánc és meditáció segítségével ráhangolódunk, hogy hogyan lehetne ez a kapcsolat még harmonikusabb és szeretetteljesebb, hogy mi is boldogabbak és elégedettebbek legyünk önmagunkkal.