Feltehetjük a kérdést: Mennyire vagyok nyitott? Tudok-e őszintén nyitni egy másik ember felé? Kiváncsi vagyok-e rá valójában? Érdekelnek-e új dolgok/élmények/vélemények? Ha a válaszok többsége nem, akkor jó eséllyel bezárkóztam és falakat építettem magam köré. Az elmúlt 1 év pandémiás időszaka ezt a zárkózottságot erősítette fizikailag és érzelmileg egyaránt, hosszú távon pedig ez elszigeteltséghez és depresszióhoz vezethet. Ezért fontos, hogy felismerjük a jeleket és elkezdjünk újra nyitni az élet, mások és önmagunk felé is.
Az élet felé nyitás azért fontos, hogy ne csak a szürke hétköznapokban teljenek a napjaink, hanem fedezzünk fel új lehetőségeket és élményeket. Ezáltal megújulhatunk, felfrissülhetünk testileg és szellemileg. Lehet ez egy új sport, hobby, feltöltődés a természetben, vagy életmódváltás. A mások felé nyitással megláthatjuk, hogy nem vagyunk egyedül a problémánkkal, mások is hasonló, vagy még nagyobb gondokkal kell megküzdjenek. Más szemmel nézhetünk rá saját életünkre, amiről kiderülhet, hogy nem is olyan borzasztó... Akár mások segítségére is lehetünk, ami növeli bennünk az együttérzést, pozitívan hat az önbecsülésünkre és jobban érezzük magunkat a bőrünkben.
Az önmagunk felé való nyitottság az őszinte belátással, gyengeségeink (f)elismerésével és felvállalásával kezdődik. Nem próbáljuik meg szépíteni a dolgainkat, hanem felelősséget vállalunk értük és önmagunkért. Ha nyitottsággal és elfogadással fordulunk önmagunk felé, elkezdődhet egy szabadabb élet, amiben szeretni tudjuk önmagunkat és másokat is.
A nyitottság ezen 3 fázisa (élet, mások és önmagunk felé) szépen összekombinálható, ha elindulunk bármelyik irányba, az hatással lesz életünk többi területére is és ott már könnyebb lesz a nyitást megvalósítani.
Végül, de nem utolsó sorban vizsgáljuk meg, hogy mennyire vagyunk nyitottak életünk társa, vagy ha még nincs ilyen, a másik nem felé. Jól értelmezzük-e a partnerünk mondatait, cselekedeteit, vagy csak megszokásból, ösztönből reagálunk rá? Tudunk-e még a másikra új szemmel, tiszta kíváncsisággal tekinteni?
Ha egyedül vagyunk, van-e bennünk nyitottság általánosságban a másik nem felé, vagy a sok csalódás már falakat épített körénk és elkönyveltük magunk a sikertelen pártalálók kategóriájában...
Ezekre a kérdéseket fogjuk boncolgatni az Élettánc foglalkozáson, és a tánc segítségével megtalálhatjuk a saját válaszainkat.